Tartalomjegyzék
- Mit tud az iPhone 14 Pro Max?
- Rövid összefoglaló
- iPhone 14 Pro Max ár és elérhetőség
- iPhone 14 Pro Max dizájn
- iPhone 14 Pro Max kijelző
- iPhone 14 Pro Max kamerarendszer
- iPhone 14 Pro Max hangzás
- iPhone 14 Pro Max teljesítmény és specifikációk
- eSim és műholdas csatlakozás
- iPhone 14 Pro Max akkumulátor
- iPhone 14 Pro Max szoftver
- Megvegyem az új iPhone-t?
Mit tud az iPhone 14 Pro Max?
Az iPhone 14 Pro Max a jelenlegi legjobb iPhone az Apple kínálatában? Kétségkívül a legjobb dizájnt, a legjobb kamerákat és a legokosabb kijelzőt is ez a készülék kapta. Mindezekért elég borsos árat kell fizetnünk. De ha mindenképpen iPhone-t akarunk venni, és az abszolút csúcskészüléket szeretnénk, akkor egyértelműen ez a készülék a mi készülékünk. Ha együtt tudunk élni a valamivel kisebb kijelzővel, akkor inkább a kompaktabb, 6,1 hüvelykes iPhone 14 Pro-t ajánljuk. Az iCentre magyarországi képviselete jóvoltából már, a megjelenés napján elkezdtük tesztelni a készüléket.
Rövid összefoglaló
A megjelenés előtt lefuttattunk egy nem hivatalos szavazást arról, hogy melyik új Apple iPhone 14-et szeretnék az emberek. Nem meglepő módon az iPhone 14 Pro Max volt az egyértelmű kedvenc, méghozzá nagy fölénnyel. Nemcsak a nagyobb, 6,7 hüvelykes kijelző vagy a potenciálisan hosszabb akkumulátor-üzemidő miatt gondolják ezt. Úgy tűnik, a jelenlegi iPhone-vásárlók az Apple prémium készülékének minden funkcióját szeretnék kiaknázni.
Nem erősebb, mint a szinte teljesen azonos specifikációval rendelkező, de kisebb 6,1 hüvelykes iPhone 14 Pro. Cserébe érezhetően erősebb, mint az új iPhone 14 és annak nagytestvére, a 6,7 hüvelykes iPhone 14 Plus.
Spórolás vagy presztízsérték?
Az Apple hosszú idő óta először döntött úgy, hogy a legjobb és talán a leghatékonyabb chipjét csak az új telefonok felébe építi be. Az iPhone 14 és 14 Plus az iPhone 13 Pro és 13 Pro Max készülékekben található A15 Bionic chipet kapja. (Ez eggyel több GPU-maggal rendelkezik, mint a standard iPhone 13-ban lévő A15 Bionic)
Míg az iPhone 14 Pro és 14 Pro Max a teljesen új, 4 nanométeres eljárással készült A16 Bionic-ot kapja.
Mindenki a nagyobb kijelzőt akarja
A fogyasztók már egy ideje a nagyobb telefonok felé húznak, de ez az érdeklődés az iPhone 14 Pro Max iránt a hasonló méretű iPhone 14 Plusszal szemben figyelemre méltóbb. A 499 990 Ft 6,7 hüvelykes iPhone 14 Plusért jól hangzik papíron. Úgy tűnik a fogyasztók, szívesen fizetnek 629 990 Ft-ot tehát 130 000 Forinttal többet az iPhone 14 Pro Max készülékért.
Ha azonban az ár/érték arányról beszélünk, az iPhone 14 Pro Max rászolgált a magasabb árcédulára. A ragyogó képernyő, amely most már 2000 nit fényerőre képes, miközben új, alacsony fogyasztású, 1 Hz-es, always-on kijelzőfunkciót is kínál. Ezek mind-mind nagyon jó funkciók, de hogy érnek e ennyit azt mindenki döntse el maga.
Továbbfejlesztett kamerarendszer
A továbbfejlesztett kameramező végre elhozza a pixel binninget az iPhone-ra.
Ez számos Android készülék kedvenc funkciója. Amely az érzékelő négy (vagy több) pixelének fényerő- és színadatait kombinálja az érzékelő négy (vagy több) pixeléről a jobb fényviszonyok és a színpontosság érdekében.
A fő kamera esetében az Apple 48 megapixeles érzékelőt választott, amelyet a legtöbb ember általában 12 megapixeles üzemmódban használ. Ez az érzékelő egyébként egy kiváló objektívvel párosul. Emellett 48MP-es nyers módban is készíthetünk felvételeket, ami a profi fotósok számára nagyszerű (ezt az opciót a beállításokban kell bekapcsolni). Beállítások/Kamera/Formátumok/AppleProRaw bekapcsolása/ProRaw felbontás megváltoztatása 48mp
A 12MP-es ultraszéles kamera még mindig 120 fokos látómezőt kínál, ami azért “elég széles”. A minőségét a képnek a jóval nagyobb érzékelő és a több fókuszpixel javítja. Ez a fényesebb és élénkebb nagylátószögű fotókban és a sokkal jobb makrófotózásban tükröződik, amely szintén az új ultraszéles objektívet használja.
Alapértelmezés szerint az iPhone vezérli ezt a funkciót, és automatikusan átvált makró módba. Két centiméteren belülre kerülhetünk a témákhoz, például bogarakhoz vagy virágokhoz, így tiszta, színes és gyakran lenyűgöző felvételeket készíthetünk.
Az optikai zoom kevés
Az Apple azonban úgy tűnik, nem tudja kitalálni, hogyan adjon nekünk több, mint 3x optikai zoomot. Még akkor sem, ha a versenytársak 10x optikai és 100x (bár erősen interpolált) “Space Zoom”-ot kínálnak. Mi megelégedtünk volna az 5x optikai zoommal is. Nagyobb zoom helyett kapunk egy további köztes szintet, a 2x-es optikai zoomot, ami hasznosabb, mint amilyennek hangzik. Különösen azért, mert a zoom valójában csak a teljes 48 megapixeles érzékelő egy központi darabját használja. Nincs tömörítés, csak egy sáv a fő érzékelőből. Amely elegendő információt ad ahhoz, hogy közelebb kerüljünk anélkül, hogy minőséget veszítenénk, mint a digitális zoom esetében.
Dynamic Island a jövő
Amiről azonban az emberek beszélni fognak, az az új dinamikus sziget. A 14 Pro Maxon és az iPhone 14 Pro-n is végre valódi, széltől-szélig tartó kijelzőt kapunk egy iPhone-on, de a képernyő felső szélétől mindössze néhány milliméterre lebegő, rugalmas kijelző- és alkatrész-innovációból álló “szigettel”.
Ez a sziget továbbra is tartalmazza az előlapi kamerát (autofókusszal továbbfejlesztve) és a Face ID részeként a 3D-s méréshez szükséges érzékelőket. Néhány technológia, például a közelségérzékelő, most a kijelző mögé rejtőzik. Ami megmaradt, az valójában egy pár kivágás – az egyik pille alakú, a másik kör alakú. Közöttük viszont egy kis aktív képernyőfelület található. Összességében úgy néz ki, mint egy kisebb henger, és teljesen feketének tűnhet, amikor nem aktív valamilyen animáció vagy értesítés. Ugyanakkor figyelemre méltó képessége, hogy a képernyő aktivitása és a gesztusok alapján átalakul.
Van némi jogos aggodalom azzal kapcsolatban, hogy mit jelenthet az előlapi kamerára nézve a sok ujjlenyomat hatása a szelfikben.
De legalább van egy oleofób bevonat, amely csökkenti a lencsén lévő foltokat.
Always-on kijelző, végre
A mindig bekapcsolt kijelző, amely az akkumulátor kímélése érdekében csak 1 Hz-en képes frissíteni, már régóta váratott magára. Az Apple jóval lemaradt a versenytársak mögött ennek a funkciónak a bevezetésével. De ahogy lenni szokott, most is a maga módján építette be ezt az “újítást”. Míg a tipikus, mindig bekapcsolt kijelzők gyakran fekete-fehérek, az iPhone 14 Pro Max képernyőjének színei a tompított képernyőn telítetlenül jelennek meg, és még a háttérképes fotók is jól láthatóak.
Jó érzés, hogy az iPhone képernyőjén az időt, a dátumot és az információkkal teli widgeteket anélkül láthatjuk, hogy fel kellene oldanunk telefonunkat.
Az egész show-t az új A16 Bionic chip katalizálta. Ez az A15 Bionic (amely, mint említettük, az iPhone 14 és 14 Plus készülékekben is megtalálható) továbbfejlesztése.
16 milliárd tranzisztorral és 4 nanométeres eljárással készült, ami azt jelenti, hogy az egyes tranzisztorok mérete egyre kisebb. A benchmarkok és a valós teljesítmény is igazolni látszik ennek az új Apple chipnek az erejét, amely az iPhone 14 Pro Max teljesítményének szinte minden szegletébe (fotók, a mindig bekapcsolt kijelző és a Dinamikus sziget) belenyúl.
Akkumulátor üzemidő elmarad a várttól – egyelőre
Az akkumulátor üzemidejét tekintve többet vártunk, mint a 13 órás vegyes használatú akkumulátor-üzemidő, amit kaptunk. Az Apple 29 órányi videolejátszásra értékeli az iPhone 14 Pro Maxot. Videókat néztünk, böngészgettünk a weben, több játékot futtattunk, és rengeteg fényképet, valamint néhány videót készítettünk. A legtöbb időt ráadásul a szabadban töltöttük, ami azt jelentette, hogy a képernyő maximális fényerőn volt.
További beltéri tesztek, amelyek során a képernyőt egész nap bekapcsolva tartottuk, és főleg videókat streameltünk, lényegében a 13 órás érték kétszeresét eredményezték, és sokkal közelebb álltak az Apple által becsült 29 órás streaming videoteljesítményhez.
Ez egyébként az Apple első, csak eSIM-et használó iPhone-ja (legalábbis az Egyesült Államokban – a SIM-hely más piacokon, ahogy Magyarországon is tovább él). Furcsa, de egyben örömteli is a SIM-tálca elvesztése, és szerencsére az eSIM beállítása is figyelemre méltóan egyszerű.
Érthető okokból – nem teszteltük sem az új ütközésérzékelő funkciót, sem az új vészhelyzeti műholdas SOS-t.
iPhone 14 Pro Max ár és elérhetőség
Az iCentre-nél jelenleg az alábbi árak érvényesek:
128GB: 629 990 Ft
256GB: 689 990 Ft
512GB: 809 990 Ft
1TB: 929 990 Ft
Az Apple 2022. szeptember 7-én mutatta be a teljes iPhone 14 termékcsaládot – az iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro és az iPhone 14 Pro Max készülékeket.
Az előrendelések szeptember 9-én indultak, és a termékcsalád három tagja (amelyből az októberben esedékes Plus-t kivéve) szeptember 16-tól már megvásárolható. A 14 Pro Max 128 GB-os modell ára 629 990 Ft, de akár 1 TB-os tárhellyel is beszerezhető. A legtöbb Android telefonnal ellentétben továbbra sincs lehetőség további memóriabővítésre.
iPhone 14 Pro Max dizájn
Ránézésre, és eltekintve a pompás új Deep Purple színtől, az iPhone 14 Pro Max összetéveszthető az iPhone 13 Pro Max készülékkel. Ennyire hasonló. Mégis van néhány finom különbség.
A 160,7 x 77,6 x 7,85 mm-es méretekkel az iPhone 14 Pro Max valamivel rövidebb és keskenyebb, mint az előző telefon, és egy hajszállal vastagabb. Mindez nem tűnik fel, ha ránézünk vagy kézbe vesszük a telefont. Talán azért, mert a 240 grammos súlya nem változott az iPhone 13 Pro Maxéhoz képest.
Bár a kamerasziget kialakítása hasonló az iPhone 13-hoz, a lencsék valamivel nagyobbak (talán egy-két milliméterrel), a LED vaku másképp néz ki (és más is). Van egy új környezeti fényérzékelőnk is, amely segít a kameráknak jobban figyelembe venni a fényes és sötétebb helyzeteket. A LiDAR-érzékelő (amely hasznos a 3D-szkenneléshez és a gyenge fényviszonyok mellett történő fényképezéshez nyújt segítséget) változatlan maradt.
Idén is USB-C nélkül
A telefon alján az erőteljes sztereó hangszóró és a mikrofonrácsok ugyanúgy néznek ki, mint a ’valahogy’ megmaradt Lightning port is. Talán jövőre vagy az azt követő évben már USB-C iPhone-t is láthatunk. Nehéz elképzelni, hogy az Apple még sokáig meg tudja kerülni a közelgő Európai uniós portszabályokat.
Összességében ez egy olyan dizájn, ami megkerülhetetlenül Apple-s, és eléggé feltűnő szokásukhoz híven. Szokásos módon már por- és vízálló rétegekkel van ellátva a telefon.
iPhone 14 Pro Max kijelző
Bár egyesek szerint a jelenlegi iPhone dizájnnyelv már kezd egy kicsit kiöregedni, itt az átdolgozott Super Retina XDR kijelző újjáéledt. Az erős A16 Bionic mellett a motorháztető alatt az iPhone 14 Pro Max képernyője az új telefon legnagyobb újításával rendelkezik: a Dynamic Islanddel.
Ez a dinamikus sziget ahelyett, hogy az OLED-képernyő tetejét ölelné körül, és magába foglalná az ultravékony hangszórónyílást, a Dynamic Island nevéhez méltóan néhány milliméterrel lejjebb lebeg a telefon felső szélétől.
Számos dolog nem tűnik fel azonnal, ha ránézünk erre a sötét térre. Először is, nem az összes régi TrueDepth komponensnek ad otthont. A 12 megapixeles kamera még mindig ott van (most már autofókusszal), ahogy az IR-érzékelő és az árnyékvilágító is. A közelségérzékelő azonban most a képernyő mögött rejtőzik. Másodszor, a Dynamic Island teljes egészében érintésérzékeny. Harmadszor, úgy tűnik, ez a kis fekete terület képes változtatni az alakját.
Dynamic Island funkciói
Ha közelebbről megnézzük a Dynamic Islandet, egy pille alakú kivágást és egy kört látunk, amelyeket egy kis tér választ el egymástól, és amelyeket a fekete “sziget” vesz körül.
Az elválasztó terület tele van pixelekkel; ez azért figyelemre méltó, mert az iPhone ezeket olyan dolgokra tudja használni, mint a biztonsági értesítés (egy kis zöld pont, amely tudatja, hogy a kamera vagy a mikrofon használatban van).
Ez a plusz pixelfolt segít megteremteni azt az illúziót, hogy az egész tér váltakozik, mivel nagyobbodik és zsugorodik egyaránt. Például, a Face ID felismeréshez (mind a regisztrációhoz, mind az arcunk leolvasásához minden feloldásnál), és a zenelejátszást jelző kis hangikonok elhelyezésével.
Mivel a Dynamic Island teljes felülete érintésérzékeny, gesztusokkal érhetjük el például a zenét, a Térképeket, a Find My-t, az iPhone-zár állapotát, a bejövő hívásokat és egyebeket.
Ami figyelemre méltó ebben a kis kijelződarabban, az-az, hogy mennyire úgy néz ki, mint egy interaktív folt, nem pedig érzékelők, kamerák és néhány lebegő pixel gyűjteménye. Ez részben annak köszönhető, hogy az Apple a feketét használja, mind a Dynamic Island fizikai összetevőiben, mind az iPhone 14 Pro Max OLED-képernyője által generált “tintás” feketékben. Nehéz eldönteni, hol ér véget a hardver és hol kezdődik a szoftver. Bravó, Apple.
Aggódhatunk-e, hogy a TrueDepth kamera fölött gesztikulálva elmaszatolódott szelfiket készítünk? Igen, de a tesztelés során ez soha nem történt meg. Valójában ezek az új autofókuszos szelfik kiválóan néznek ki. A Dynamic Island végül is az egyik kedvenc Apple szoftveres/hardveres újításunk az utóbbi időben.
Adaptív képfrissítési frekvenciatartomány
Az Apple az iPhone 13 Pro és Pro Max modellekkel vezette be a ProMotiont, amely 120 Hz-re emelte a képernyő frissítési frekvenciáját. Most az iPhone 14 Pro Max (és Pro) még szélesebb adaptív képfrissítési frekvenciatartományt kínál, amely 1z-től 120Hz-ig terjedhet.
Nehéz tesztelni a frissítési sebességet. Az ígéret szerint a 120 Hz sima mozgást kínál a támogatott videók és játékok számára. Míg az alacsonyabb frissítési frekvenciák (akár 10 Hz-ig) a statikusabb oldalak esetében működnek jól. Az alapértelmezett frissítési frekvencia 60 Hz-nek tűnik, és általában minden úgy néz ki, ahogyan az iPhone 14 Pro Maxon lennie kell.
Always-on kijelző Apple módra
Van az az 1 Hz-es frissítési frekvencia is, de ez az új, mindig bekapcsolt kijelző mód számára van fenntartva. Így van: Az Apple végre hozzáadta a mindig bekapcsolt képernyő opciót az iPhone 14 Pro Max és 14 Pro (bocsi, iPhone 14 és 14 Plus tulajok kimaradtok ebből is :/) modellekhez.
Őszintén szólva le vagyunk nyűgözve attól, ahogyan az Apple megközelítette ennek a funkciónak a megvalósítását. Ahelyett, hogy egy leegyszerűsített fekete-fehér képernyőre térne vissza, az Apple a fényerő nagy részét és a színek nagy részét ’csorbítja’, de látható információkat hagy, például a dátumot, az időt, a fókuszálási módot, a widgetek részleteit és az esetlegesen zárolt képernyőként megjelenő fényképeket. Ez a kijelző még a lejátszott médiát, például egy album borítóját is megjeleníti, és az 1 Hz-es frissítési frekvencia biztosítja, hogy ne szívjon el túl sok energiát.
Hogy miért tartott ilyen sokáig az Apple-nek, hogy ilyen funkciókat adjon hozzá a kínálathoz jóval az Android versenytársak után(?), azt csak találgatni lehet, de legalább az Apple jól csinálja ezt is.
A Napra lehet nézni de az iPhone-ra nem..
Miközben az iPhone 14 Pro Max kijelzője célzottan halványulhat, képes egészen ragyogóan ragyogni is. A tipikus fényerő 1000 nit, de HDR esetén 1600 nitig is eljuthat, kültéren pedig a napfényben 2000 nitig tolja a fényerőt.
Lenyűgözött minket, hogy a környezeti fényviszonyoktól függetlenül is jól láttuk az iPhone képernyőjét. Ne feledjük azonban, hogy ekkora fényerő mellett az akkumulátor nem biztos, hogy kibírja az ígért 29 órát (spoiler alert: nálunk nem így volt, és jól bírta így is).
iPhone 14 Pro Max kamerarendszer
Bár az iPhone 14 Pro Max (és az iPhone 14 Pro) kameraszigete nagyon hasonlóan néz ki, mint az iPhone 13 Pro Maxé, a lencsék és az érzékelők mind különbözőek.
A triád sztárja a 48 megapixeles, négy pixeles fő kamera. Az Apple-nek évekbe telt, mire bevezetett egy ilyen nagy pixelszámú érzékelőt, és igen, úgy kezeli a quad-pixel binninget, mintha valami újdonság lenne. Pedig nem az. A Samsung Galaxy S22 Ultra 108MP-es főérzékelője kilenc pixeles binninget használ. Mindkét esetben a szenzorok több pixel adatait veszik fel, és egyetlen nagyobb, gazdagabb effektív pixellé egyesítik őket a jobb színek és a fényviszonyok érdekében.
Az iPhone 14 Pro Max készüléken a legtöbben 12MP-es módban fognak fényképezni. A teljes 48MP-es nyers formátumú felvételek engedélyezéséhez a beállításokba kell beleásni magunkat, ami a kamera felületén a “ProRaw felbontás” opciót adja hozzá. A nyers formátumban történő felvételkészítés az iPhone kijelzőjén megjelenő képminőséget tekintve nem sok különbséget jelent, de ez azért van, mert valójában a profi fotósok számára készült, akik a tömörítetlen képeket például Photoshopban szeretnék manipulálni.
A nyers képek nagyméretű DNG-fájlokként kerülnek tárolásra az iPhone-on. Az ilyen képek megnyitása a Photoshop Camera Raw szerkesztőprogramjában lehetővé teszi a kép apró részletekbe menő beállítását, ami lenyűgöző vizuális eredményeket eredményezhet. A nyers képeket az iPhone natív kameraalkalmazásában is szerkeszthetjük, vagy letölthetjük a telefonra az Adobe Lightroomot, hogy még több szerkesztési lehetőséget kapjunk útközben.
Kamera kialakítás
Egy 48MP-es fő kamera (24mm, f/1,78), 12MP ultra széles látószögű (13mm, f/2.2), valamint egy 12MP 3x telefotó (77mm f/2,8) és szintén egy 12MP előlapi TrueDepth kamera (f/1,9) áll rendelkezésünkre.
A 48MP-es érzékelő egy másik célt is szolgál. Ismét van 2x optikai zoom lehetőség az iPhone kamera alkalmazásban. Ahelyett, hogy a dedikált 12MP-es 3x optikai zoom objektívet használná, ez az üzemmód a 48MP-es fő érzékelő egy központi 12MP-es alszakaszát használja, ami gyakorlatilag egy további 48mm-es, f/1,78-as rekeszértékű objektívet hoz létre. Ily módon teljes felbontású optikai zoomot biztosít anélkül, hogy további dedikált 2x-es érzékelőre lenne szükség. Ez a szélesebb rekesznyílás még jobb portré képeket eredményez, mint a fő objektív használata.
Bár az Apple 3x optikai zoomos, 77 mm-es f/2,8-as objektívjével nincs semmi baj (gyönyörű képeket készít), a Samsung Galaxy S22 Ultra 10x optikai zoomjához képest alulteljesítőnek tűnik. Az Apple-nek egyszerűen nincs válasza a Samsung 100x Space Zoomjára. Gyakorlati értelemben az iPhone 14 Pro Max 15-szörös digitális zoomja a holdfotóknál csődöt mond. Igazság szerint a Samsung lenyűgöző holdfotói részben a mesterséges intelligenciának köszönhetőek, de bárhogy is próbálkoztunk, az iPhone 14 Pro Max-szal nem tudtunk egy tisztességes, megosztásra érdemes teljes holdfotót készíteni.
Videórögzítés kimaxolva
Az Apple a kamera videós képességeit is továbbfejlesztette, és támogatja a 4K 30fps Cinema módot, ami valóban kiválóan néz ki. Az új Action mód hasznos eszköz, amennyiben elfogadjuk, hogy a felvételek intelligens vágásával simítja ki a rendkívül rázós videókat. Azért ez jó opció, még ha nem is tudjuk, milyen gyakran használnánk a hétköznapokban.
Érdekes módon az Apple úgy döntött, hogy nem vezeti be a 8K videofelvételt (a pletykák szerint a telefonok megjelenése előtt volt róla szó), de míg egyesek ezt hiányosságnak, mi áldásnak látjuk. A 8K videók gyorsan kitöltenék még a legnagyobb iPhone tárolókapacitást is, és minek? Valljuk be nem sok embernek van otthon 8K-s tévéje.
Általánosságban elmondható, hogy az Apple kamerarendszere és képfelvételi képességei továbbra is elsőrangúak, ami azt jelenti, hogy továbbra is megmarad az Apple címe, miszerint az egyik legjobb kamerás telefont kínálja a piacon. Az új 48 megapixeles érzékelő 12 megapixeles fotói abszolút gyönyörűek, lenyűgöző színekkel és részletességgel. Az éjszakai felvételek jól néznek ki, a makró képek pedig talán még annál is jobbak, mint amit az iPhone 13 Pro-val elérhettünk.
A fotók általában véve is jobban nézhetnek ki az Apple új Photonic Engine-jének köszönhetően. Amit fontos megérteni, hogy az Apple a Deep Fusion eljárást a képfeldolgozási folyamat korábbi szakaszában, tömörítetlen képeken végzi. Ha a gyenge megvilágítású képek és az éjszakai üzemmódban készült, csillagos égboltról készült fotók jobban néznek ki, ami szerintünk így van, akkor ez az oka.
iPhone 14 Pro Max hangzás
Egy rövid megjegyzés az Apple iPhone 14 Pro Max hangszórórendszeréről. A két sztereó hangszóró – az egyik a telefon alsó szélén, a másik pedig a képernyő legfelső szélén – hangos és éles hangzást képes produkálni, de térhatású hangzásra is képes már. Ez igazi csemege lehet Dolby Atmos-támogató tartalmak, például a Netflix The Adam Project című műsorának megtekintésekor.
A térbeli hangzás a ’fejünk’ köré helyezi a hangot, így egy űrhajó úgy hangozhat, mintha a képernyő bal oldaláról repülne be, majd a jobb oldalán távozna ténylegesen. Az Apple Music széleskörű térhatású hangválasztékkal rendelkezik.
iPhone 14 Pro Max teljesítmény és specifikációk
A többelemes lencsék és a nagyobb érzékelők mellett az Apple új A16 Bionic lapkakészlete a motorja az iPhone 14 Pro Max fényképezési képességeinek.
Ez az új chip 16 milliárd tranzisztorral, azaz egymilliárddal több tranzisztorral rendelkezik, mint az iPhone 14 és 14 Plus készülékekben található A15 Bionic. A bemutató eseményen az Apple azt állította, hogy az új chip másodpercenként 17 billió műveletre képes. Emellett az A15-ös 5 nanométeres eljárás helyett 4 nanométeres eljárással készült, ami hatékonyabb mobil CPU-t eredményezhet.
A Geekbench 5 futtatása az új telefonon egy olyan chipet mutat, amely fokozatosan erősebb, mint az A15 Bionic. Mindkettő 6 magos CPU-val, 5 magos GPU-val (a nem-Pro iPhone 13-ban lévő korábbi A15 négy GPU-maggal rendelkezett) és 16 magos neurális motorral. Alapvetően ez nem csak egy újra architektúrázott chip; a feladatok széles skáláján jobb teljesítményt nyújt elődjénél.
Legalábbis az általunk látott pontszámok alapján az Apple szilícium még mindig megelőzi a Qualcomm jelenlegi Snapdragon 8 Gen 1-t. Természetesen ez is egy erős mobil CPU. És miután most már az új iPhone 14 Pro Maxot és a Samsung Galaxy S22-t is megvizsgáltuk, jelenthetjük, hogy egyik sem szenved hiányt a teljesítmény terén.
eSim és műholdas csatlakozás
Az Apple a Globalstar alacsony Föld körüli pályán keringő műholdaikkal dolgozik együtt, hogy ezt az extra szintű segélyhívó támogatást biztosítsa. Bár ezt nem tudtuk kipróbálni, de az Apple kampuszán a bemutató alkalmával láttuk működés közben.
Ha a kommunikáció során egy műhold kimozdul a hatótávolságon kívülre, a rendszer a megfelelő irányba irányítja az arcodat, hogy újra kapcsolódhass.
Bár a műholdas kommunikáció elsősorban vészhelyzetekre szolgál, a rendszer segítségével a Find My segítségével értesítheted az embereket, hogy például sikeresen feljutottál a Mount Everest csúcsára.
iPhone 14 Pro Max akkumulátor
Mint mindig, az Apple nem hozta nyilvánosságra az iPhone 14 Pro Max akkumulátorának méretét. De egy kis utánajárás után kiderül, hogy valójában alig kisebb, mint az előző Pro Maxé (4,323mAh vs. 4,352mAh). Annak ellenére, hogy 1 órával hosszabb videolejátszást produkál (szemben az iPhone 13 Pro Max 28 órás lejátszásával). Feltehetően a hatékonyabb A16 Bionic chipnek köszönhetően nyert egy kis üzemidőt.
Némileg korlátozott tesztjeink során azt tapasztaltuk, hogy a telefont szabadban, erős napfényben használva és sokféle feladatot végezve – fényképezés, videók lejátszása, játék és böngészés – az akkumulátor üzemideje messze elmaradt a várt egész napos teljesítménytől. Közelebb volt a 13 órához.
Beltéren, főként videostreamelés közben teljesen más volt a helyzet. Itt 26 órányi lejátszási időt kaptunk.
A valóság az, hogy az órák száma attól függően változik, hogy mit csinálunk az iPhone 14 Pro Max készülékkel. Ráadásul az új, mindig bekapcsolt képernyő, bár rendkívül hatékony 1 Hz-es frissítéssel frissül, talán egy kicsit több energiát eszik, mint egy kikapcsolt képernyő.
Az iPhone 14 Pro Max – amely MagSafe és Qi töltőkkel tölthető – nem rendelkezik ultragyors töltési képességekkel. Mégis, az Apple szerint egy opcionális 20 W-os töltővel 30 perc alatt képes 50%-ra feltölteni. Tesztjeink során 30 perc alatt 47%-os töltöttséget értünk el.
És ahogy már többször is érintettük, az iPhone 14-es széria még nem rendelkezik USB-C-vel. Gyanítjuk, hogy ez már az iPhone 15-nek van fenntartva.
iPhone 14 Pro Max szoftver
Először is hozzá kell tennünk, hogy a 16-os szoftver még nem tökéletes, rengetegen panaszkodnak gyorsan lemerülő iPhone-okról.
Minden Apple iPhone 14 készüléket az iOS 16 rendszerrel szállítanak. Érdemes iOS-frissítést végezni, amely az utóbbi idők legjelentősebb platformváltozásait kínálja. A legfontosabbak közé tartozik a zárolási képernyő.
A képszegmentálással bármelyik képből kiragadhatunk egy témát, és áthúzhatjuk egy másik alkalmazásba, például a szövegekbe vagy a Jegyzetekbe. Hasznos a különböző fókuszmódok alkalmazása is.
A Térképek új, több szegmensből álló útbaigazítása szintén kedves kiegészítő, és a szöveges üzeneteket is szabadon szerkeszthetjük útközben. Még egy olyan egyszerű dolog is, mint a kezdőképernyő új keresés gombja, hasznosabbá teszi az új iPhone-t.
Összességében sok felfedezni való van az iOS 16-ban, de az általános benyomásunk az, hogy jobb iPhone 14 Pro Max élményt nyújt.
Az iPhone-rajongók számára az iPhone 14 Pro Max a csúcskészülék, amit keresnek. Gyönyörű, pompás kijelzője van, okos és kreatív Dinamikus szigettel, amelynek hasznossága csak növekedni fog, ahogy a harmadik féltől származó cégek kihasználják a funkciót. Kiváló kamerarendszerrel rendelkezik – nagyobb optikai zoommal még jobb lett volna, de a 48 megapixeles fő kamera nagyszerű fényképeket és videókat készít, és lehetővé teszi a csilli-villi, új 2x-es optikai zoomot.
Az Apple nem szórakozott egy olyan dizájnnal, amelyet a legtöbb Apple-rajongó szeret, bár a Lightning-port megtartása legalább még egy kör iPhone-oknál kockázatosnak tűnik.
Örülünk, hogy az iPhone-család végre adaptív-frissítési sebességű képernyőkkel és átlagon felüli, mindig bekapcsolt kijelzővel rendelkezik.
Ha megengedhetjük magunknak a magas árcédulát, és szeretjük a nagy telefonokat, akkor valószínűleg ez az iPhone 14 Pro Max nekünk lett kitalálva.
Megvegyem az új iPhone-t?
Vedd meg, ha…
- A legnagyobb és legjobb iPhone-képernyőt szeretnéd.
- Az Apple végre bevezette az adaptív frissítési frekvenciát és a mindig bekapcsolt kijelzőt. Ezeket az iPhone 14 Pro-nál is megkaphatod, de nem lesz nagy kijelzője a telefonodnak.
- Ha több akkumulátor-üzemidőt szeretnél.
- Az iPhone 14 Pro Max három órával hosszabb akkumulátor-üzemidőt biztosít, mint az iPhone 14 Pro. Igaz, ez az aktivitástól függően erősen változó, de ha mindent egybevetünk, akkor a nagyobb telefon akkumulátorának jobb üzemideje lesz.
- Ha Dynamic Island-et szeretnél.
Igen, kaphatsz egy 6,7 hüvelykes iPhone 14 Plus-t “mindössze” 499 990 Ft-ért, de a fergeteges Dinamikus sziget helyett még mindig lesz egy notch.
- Ha a jelenlegi generációs kameratechnológiát szeretnéd
Ez az első alkalom, hogy megnézd, hogyan kezeli az Apple a pixel binninget a hatalmas 48MP-es érzékelővel, amely 4 pixelt képes egyesíteni egybe, a nagyobb szín- és képteljesítmény érdekében. Ráadásul extra, teljes felbontású, 2x-es optikai zoomot ad.
Ne vedd meg, ha…
- Szűkös a költségvetésed
- Ez az Apple legdrágább készüléke
- Nagyobb zoomra vágysz. Az Apple iPhone 14 Pro és Pro Max készülék 3x-os optikai zoommal rendelkezik. Még a digitális zoom is kissé vérszegény 15x.